Na zdjęciu niżej: babcia Wiktoria, ta z lewej i (może) prababcia: Józefa Hałas, z d. Osiejewska; być może z małym Ryśkiem (ur. 1926), choć ma dziewczęcy strój. Ciekawa jest pieczątka fotografa (to „Rubens”: właściciel to ponoć Mosze Pumpiański {nie: p. korekta niżej}): nie znajduję zakładu w Leksykonie fotografów, jest za to w Leksykonie fotografow warszawskich 1845-1945, lokalizacja zakładu przy ul. Miodowej 1 – na lata 1930-1939; „Leksykon” ma tam inną pieczątkę (może moja wcześniejsza).
mr m.

Pieczątka, papier i adres „Nowo-miodowa 1” wskazują, że zdjęcie wykonano zapewne w latach 1921-1927. Wówczas właścicielem „Rubensa” był kto inny. Pumpiański zakupił zakład około roku 1930, ale zostawił starą nazwę, co często wówczas praktykowano, ze względu na przyzwyczajenia klienteli.
Piotr Niewiadomski
Leksykon fotografów warszawskich


rodz-Barbary-Zawislawskiej-009-z-lewej-Babcia-Wiktoria-1200pxl

Spekulacje:
Czy dość częste pojawianie się adresu „Miodowa” na tyłach mych nielicznych fotografii rodzinnych (a byli oni, prababcia np. – głównie z Nowego Miasta n. Pilicą, później z Woli przecież) było spowodowane wizytami, jakie opisuje Barbara („Państwo Nikt…” s. 46-47)?

Pradziadek, też ze strony jej ojca, ponoć życie zakończył „u Bonifratrów”, załamanie nerwowe. Barbara wspomina, że zapamiętała wizytę u dziadka, właśnie tam.


Linki:
• „Spis Abonentów Warszawskiej Sieci Telefonów Polskiej Akcyjnej Spółki Telefonicznej 1937-1938
• Kościół (i szpital) Jana Bożego przy ul. Bonifraterskiej 12
Szpital św. Jana Bożego

Przed wojną szpital św. Jana Bożego należał do Kliniki Psychiatrycznej Uniwersytetu Warszawskiego. (…) Po wojnie odbudowano kościół, pominięto zaś rekonstrukcję szpitala.

• i inne widoki przedwojenne