…być może Osiejewski To chłopak czy ksiądz? „Reginie” sugeruje, że raczej ten z prawej… A jeśli, to według notatek, nie moich jednak, z chaotycznych rozmów z Barbarą, już w XXI wieku, mógłby to (?) być Jan, syn Cezariusza (Cezarego?) i Weroniki Osiejewskich.
I tu mam problem: wg komercyjnego serwisu MyHeritage Osiejewscy – których zdjęcie, a dokładniej kopię oryginału, lecz wykonaną dość dawno, może nawet jeszcze w latach 40. ub. wieku, też mam, z papierów po Barbarze (zdj. niżej) – mieli dzieci, lecz z innymi imionami (np. Edmund, Piotr…) jak te, które wychodzą mi z notatek.
U mnie jest np. Józefa, później Hałas, babcia Barbary, matka Wiktorii.
Poza tym, w innej notce Barbara wspomina, iż ojciec jej babci miał na imię Wincenty („Państwo Nikt…” s. 190).
A więc nie Cezariusz.
I tak dalej.
…
Co robić? Szukać, sprawdzać – wpaść w to szaleństwo genealogiczne, które wciąga tak łatwo, ale wyjść z niego trudniej? To trochę ironia, lecz sprawdzanie rzeczy sprzed stu i więcej lat, w kraju, w rejonach, gdzie papiery tak często płonęły…
akta szkół z Łomży (szczątki) 1825-1939…
…
Tak, jest wielki problem ze starymi zdjęciami: zwykle nie mają opisów. Ale czasem mają – a to często nie rozwiązuje problemów, a wręcz je rodzi.
Weźmy zdjęcie, pamiętając, że to reprodukcja; od kogo ją Barbara dostała? (Może to nieżyjący już ponoć Bogdan Osiejewski? Mieli jakieś kontakty z Barbarą, jego syn, podobno Marek… Nie wspominam tego najlepiej, ale warto zanotować.) Dopisek „przodkowie (BG)” pochodzi właśnie z tych rozmów z Barbarą. Jest więc prawie współczesny. Ale tamten – „Cezariusz i Weronika” – jest wcześniejszy. I nie jest to charakter pisma Barbary, lecz zapewne posiadacza oryginału / „rozdawcy” reprodukcji.
Portrety zaś, miniaturki Cezariusza i Weroniki znajdziemy w MyHeritage. Skąd są? Może z tego samego źródła? Z oryginału czy z kopii…
…
To tylko próbka, pokazująca trudności szukania. Ale nie pierwsza, nie jedyna – i są tam jeszcze inne mielizny: rodzina.
mr m.
…
„Państwo Nikt…”, głównie rozdz. „Cienie” (d. „Cienie zapomnianych przodków”, gdzieniegdzie w książce tak nazywany, ot: zmiany w czasie…) s. 45-52
• Osiejewscy: s. 35, 87, 190,
• Kuzyni… s. 406,
W 2011 zeznawałem na policji w sprawie jakichś bardzo dalekich jej, naszych krewnych…
…
Przydatne:
• Edmund Osiejewski (1906-1990)
• Cmentarz Parafialny w Nowym Mieście nad Pilicą
• „Herbarz szlachty białoruskiej” – 180. Osiejewski herbu Ostoja
A więcej o Osiejewskich – tam.