NN, między 1872 a 1906 r.

nn-zawislawska-lub-halas-092-fot-Kostka-i-Mulert
Datowanie wg „Leksykonu fotografów warszawskich 1845-1945”. Zdecydowanie bliżej tej drugiej daty (mniej ozdobny znak z tyłu). Naprawdę nie wiem, kto to jest: może ktoś z Hałasów? Barbara uznała to zdjęcie za ważne, wisiało na ścianie, podklejone (jak widać).

Dziewczyna na zdjęciu nie ma raczej dwudziestu lat; można przyjąć, że urodziła się po roku 1880, po 1886 może nawet. Nie jest (?) to więc chyba moja babcia Wiktoria (ur. 1894); musiałaby mieć, na tym zdjęciu najwięcej dwanaście lat, mało prawdopodobne. (No, chyba że zakład fotograficzny, przejęty przez nowego właściciela, używał jeszcze czas jakiś lat starych spodów-podkładów do zdjęć.) Może ciotka Leokadia? Była podobno aktorką, ten strój…
Ot, poszukiwania.
mr m.

KOSTKA Julian i MULERT Ludwik
firma, która w 1872 kupiła atelier Karola Beyera przy Krakowskim Przedmieściu 40. Obaj właściciele mieli opinię sumiennych i rzetelnych fachowców. Mulert był uczniem Sachowicza i słynął jako zdolny retuszer. Lokal został odnowiony i unowocześniony. Zakład jako pierwszy wprowadził w Warszawie format zdjęć typu „Victoria”. Zakład prosperował do roku [1906], po czym został sprzedany nowemu właścicielowi, który zmienił jego nazwę na: „Fotografia artystyczna, dawniej Kostka i Mulert”.